Inicijative za urbano ozelenjavanje kao što su sadnja uličnog drveća, bašte sa kišnicom i popločavanje mogu da pomognu u ublažavanju uticaja gradskog zagrevanja usled klimatske krize i urbane ekspanzije, prema studiji koja je pokazala da se gradovi zagrevaju za 0,5C u deceniji, u proseku .
Inicijative za urbano ozelenjavanje kao što su sadnja uličnog drveća, bašte sa kišnicom i popločavanje mogu da pomognu u ublažavanju uticaja gradskog zagrevanja usled klimatske krize i urbane ekspanzije, prema studiji koja je pokazala da se gradovi zagrevaju za 0,5C u deceniji, u proseku .
Naučnici sa univerziteta Nanking i Jejl analizirali su satelitske podatke iz preko 2.000 gradova i uporedili očitavanja površinske temperature između gradova i ruralnih područja od 2002. do 2021. godine.
Studija je pokazala da se gradovi u proseku zagrevaju za 0,56 stepeni Celzijusa tokom decenije tokom dana i 0,43 stepeni Celzijusa tokom decenije noću. Poređenja radi, ruralna područja se zagrevaju za 0,4C deceniju tokom dana i 0,37C decenije noću, što znači da se urbana područja u proseku zagrevaju 29% brže od ruralnih područja.
Naučnici su otkrili vezu između veličine grada i stope urbanog zagrevanja, pri čemu se megagradovi zagrevaju u proseku za 0,69C decenije tokom dana, u poređenju sa 0,41C decenije tokom dana u manjim gradovima.
Takođe su postojale razlike u stopama gradskog zagrevanja između kontinenata, pri čemu su se gradovi u Aziji – kontinentu sa najviše megagradova – zagrevali najbrže tokom dana i noći. Utvrđeno je da se gradovi u Evropi najmanje zagrevaju tokom dana, dok se gradovi u Okeaniji najmanje zagrevaju noću.
U oko 90% anketiranih gradova, naučnici su otkrili da klimatska kriza najviše doprinosi zagrevanju gradova, pri čemu se oko 0,3C zagrevanja tokom jedne decenije u proseku pripisuje klimatskim promenama izazvanim ljudima. Međutim, naučnici su primetili da urbana ekspanzija takođe može da utiče na gradsko zagrevanje – u delovima Kine i Indije, brza urbanizacija doprinosi zagrevanju gradova za oko 0,23 stepeni u deceniji.
Ali šeme urbanog ozelenjavanja, kao što je sadnja drveća, u kojima se izložene površine zemljišta zamenjuju prirodnom vegetacijom, mogu pomoći u smanjenju stope urbanog zagrevanja tako što će proizvesti efekat hlađenja, posebno noću, hvatanjem neke od okolne površinske toplote za skladištenje, prema izveštaj.
U Evropi je utvrđeno da urbano ozelenjavanje nadoknađuje stopu urbanog zagrevanja u proseku za 0,13C u deceniji. Slično u Čikagu, šema urbanog ozelenjavanja za povećanje pokrivenosti drveća nakon toplotnog talasa 1995. godine pomogla je da se smanji stopa urbanog zagrevanja za oko 0,084C u deceniji.
Autori studije su pozvali kreatore politike da razmotre korišćenje šema urbanog ozelenjavanja za smanjenje urbanog zagrevanja, nazivajući to efikasnom strategijom koja može da smanji uticaj fenomena „gradskog toplotnog ostrva“, a samim tim i rizik od izloženosti budućim toplotnim talasima koji su mnogo veća je verovatnoća da će uticati na gradove.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *