fbpx

COP29: Deset metara dug račun za klimatske štetu

COP29: Deset metara dug račun za klimatske štetu

Četvrti dan Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (COP29) u Bakuu, Azerbejdžan, počeo je akcijom klimatskih aktivista koji su razvili deset metara dugačak simboličan račun.

Ovaj “račun” detaljno prikazuje troškove šteta izazvanih klimatskim promenama, sa ciljem da podseti svetske lidere na hitnost rešavanja problema gubitaka i šteta u najugroženijim delovima sveta.

Račun uključuje detalje o finansijskim posledicama poplava, suša, oluja i drugih ekstremnih vremenskih događaja koji postaju sve češći usled globalnog zagrevanja. Aktivisti su na ovaj način želeli da poruče da je vreme za konkretno delovanje odavno stiglo i da zemlje u razvoju ne mogu same podneti teret klimatskih katastrofa koje najviše pogađaju njihove zajednice.

Predstavnik jedne od organizacija koje su sprovele ovu akciju izjavio je: “Ovaj račun je simbol troškova koje najugroženije zemlje svakodnevno plaćaju zbog neodgovornog ponašanja razvijenih zemalja i korporacija koje emituju najveće količine gasova sa efektom staklene bašte. Svetski lideri moraju hitno pronaći način da finansiraju gubitke i štete, jer su ovo ljudski životi i budućnost našeg planeta u pitanju.”

Fokus na finansiranje gubitaka i šteta

Dan je bio posvećen intenzivnim diskusijama o finansijskim mehanizmima koji bi pomogli zemljama u razvoju da se nose sa razornim posledicama klimatskih promena. Tokom sesija na visokom nivou, predstavnici vlada, nevladinih organizacija i privatnog sektora razmatrali su modele prikupljanja i raspodele sredstava za sanaciju štete, kao i za prilagođavanje klimatskim promenama.

Jedan od ključnih dogovora postignutih na COP27 je globalni fond za gubitke i štete, čije finansiranje obezbeđuju razvijene zemlje koje snose najveću odgovornost za emisije. Međutim, implementacija ovakvog fonda izaziva brojne političke i finansijske debate, jer su neki lideri zabrinuti oko mehanizama praćenja i transparentnosti.

Poseban fokus bio je na predlozima o oporezivanju profita fosilnih goriva i preusmeravanju tih sredstava ka pomoći najugroženijim zemljama. Aktivisti su naglasili da su ove inicijative ključne za obezbeđivanje globalne pravde i ravnoteže u borbi protiv klimatskih promena.

Šire teme na dnevnom redu COP29

Osim finansiranja gubitaka i šteta, četvrti dan COP29 obeležili su i razgovori o tranziciji ka zelenim ekonomijama. Diskutovano je o ulaganjima u obnovljive izvore energije, razvoju tehnologija sa niskim emisijama ugljen-dioksida i unapređenju energetske efikasnosti.

Predstavnici iz privatnog sektora govorili su o značaju inovacija u industriji, dok su aktivisti i nevladine organizacije pozvali na ambicioznije obaveze kako bi se ispunili ciljevi smanjenja globalnog zagrevanja ispod 1,5 stepeni Celzijusa.

Poseban osvrt bio je na nejednakost između razvijenih i nerazvijenih zemalja. Mnoge zemlje u razvoju su naglasile da im je potrebna tehnološka i finansijska podrška kako bi ostvarile ciljeve održivog razvoja i smanjile emisije, bez ugrožavanja ekonomskog rasta.

Klimatska pravda kao ključni prioritet

Simbolični račun razvijen od strane aktivista nosi snažnu poruku o potrebi za klimatskom pravdom. Učesnici konferencije su pozvani da ne ostanu samo na deklaracijama, već da preduzmu konkretne korake ka izgradnji pravednijeg i održivijeg sveta.

Kao što je jedan od učesnika iz nevladinog sektora istakao: “Klimatske promene nisu samo ekološki problem, već i pitanje osnovnih ljudskih prava. Najsiromašnije zemlje trpe posledice koje nisu prouzrokovale. Potrebna je globalna solidarnost kako bismo očuvali planetu za buduće generacije.”


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Slušaj Ekologika podcast
Ekologika podcast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap