Najviši evropski sud oštro je osudio Italiju, presudivši da je prekršila pravo na život 2,9 miliona građana koji žive u oblasti oko Napulja zagađenoj toksičnim otpadom.
Najviši evropski sud doneo je obavezujuću presudu kojom nalaže Italiji da u roku od dve godine preduzme konkretne mere za rešavanje i nadgledanje kontaminacije.
Ova oblast je poznata kao Zemlja požara („Terra dei Fuochi“) zbog višedecenijskog odlaganja i spaljivanja otpada i toksičnog materijala. Vlasti tvrde da iza toga stoje italijanske mafijaške grupe poznate kao Kamora, koje kontrolišu odlaganje otpada u regionu.
Doušnici iz Kamore otkrili su kako funkcioniše ovaj kriminalni posao, usmeravajući policiju na konkretne lokacije gde je odlagan toksični otpad.
Veće stope raka i zagađenje podzemnih voda
Obavezujuća presuda suda iz Strazbura potvrdila je da su u 90 opština ove oblasti zabeležene povećane stope obolevanja od raka i ozbiljno zagađenje podzemnih voda.
Tokom godina, policija je zaplenila desetine poljoprivrednih parcela jer su njihovi bunari za navodnjavanje sadržali visoke nivoe olova, arsena i industrijskog rastvarača tetraklorida.
Sud je utvrdio da su italijanske vlasti znale za problem zagađenja još od 1988. godine, ali nisu preduzele odgovarajuće mere da ga reše i zaštite živote stanovnika. Sud je presudio da je time prekršeno pravo na život ljudi koji žive u ovoj oblasti.
Stanovnici već dugo upozoravaju na štetne zdravstvene posledice odlaganja otpada, koji je kontaminirao podzemne bunare korišćene za navodnjavanje poljoprivrednih površina koje snabdevaju povrćem veći deo centralne i južne Italije.
Nova strategija za rešavanje problema
Presudom suda, italijanska vlada je dobila rok od dve godine da razvije sveobuhvatnu strategiju za rešavanje problema zagađenja i njegovih posledica.
Sud zahteva uspostavljanje nezavisnog mehanizma za nadgledanje i kreiranje informacione platforme putem koje će građani moći da pristupe podacima o nivou zagađenja i zdravstvenim rizicima.
‘Multimilionski kriminalni posao’
Vlasti navode da je zagađenje posledica multimilionskog kriminalnog posla Kamore, koja odlaže toksični otpad, uglavnom iz industrijskih postrojenja u bogatom severu Italije.
Kompanije iz ovog dela zemlje ne postavljaju pitanja o tome gde završava njihov otpad – sve dok je preuzet po znatno nižoj ceni od one propisane legalnim metodama odlaganja.
Tužbu protiv Italije podnelo je 41 stanovnik iz provincija Kazerta i Napulj, zajedno sa pet lokalnih organizacija, pred Evropskim sudom za ljudska prava. Ova presuda predstavlja značajan korak u priznavanju odgovornosti države za zaštitu svojih građana od ekoloških opasnosti i organizovanog kriminala.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *