Sortiranje i recikliranje otpada jedan su od načina da lično doprinesete smanjenju štete koja nastaje klimatskim promenama izazvanim ljudskim faktorom.
Kao pojedinici ne možemo mnogo da učinimo kako bismo usporili globalno zagrevanje i poništili štetu kojaje nastala zbog klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom. Međutim pojedinačna delovanja poput smanjenja upotrebe plastike, pronalaženje alternativnih vidova prevoza, vršenje pritiska na lokalne političare da unaprede ekološke prakse u opštinama, i recikliranje i sortiranje otpada doprineće boljoj lokalnoj ekološkoj slici.
Poslednje istraživanje sprovedeno 2019. godine u Srbiji pokazalo je da gotovo 70% ispitanika nikada ne odvaja otpad za reciklažu, dok svako treće domaćinstvo bar ponekad odvaja, najcešće plastiku. Međutim, istraživanje je takođe pokazalo da postoji veća zainteresovanost za reciklažu, kao i da bi obavezno odvajanje otpada uglavnom ili u potpunosti podržalo 60% domaćinstava.
Sve više otpada, nivo reciklaže isti
Podaci Izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine SEPA pokazuju da je iza svakog stanovnika Srbije prošle godine u proseku dnevno ostajalo po 1,15 kilograma otpada – 40 grama više nego prošle, 50 grama više nego pretprošle, 80 grama više nego 2017. godine.
Od 2,92 miliona tona komunalnog otpada koji su građani uglavnom generisali u domaćinstvima i na radnim mestima:
- 48% bio je biorazgradiv (ostaci od pripreme hrane, vrtni otpad)
- 8% su fini elementi u koje spadaju pepeo i zemlja
- 6% papir i karton
- 5% plastika
- Po 4% staklo, metal, pet ambalaža, plastične kese
U Beogradu postoji mogućnost reciklaže, međutim izostaju napori gradskih vlasti da istu promovišu. Pa se postavlja koliko zapravo Beograđani znaju o recikliranju.
Kako bismo stvorili jasniju sliku koliko je recklaža rasprostranjena u Beogradu molimo vas da popunite anketu OVDE.
1 comment
1 Comment
Mirko
27/01/2022, 18:36Gde moze da se ostavi staklena ambalaza tegle flase,to mi je najzalije bacati u kontejner
REPLY