Predstavnici skoro 200 zemalja okupili su se u ponedeljak kako bi razradili detalje sledećeg velikog izveštaja UN-a o klimatskim promenama.
Međuvladin panel o klimatskim promenama (IPCC) sastao se na nedelju dana u Hangdžouu, Kina, kako bi pregovarao o sadržaju i vremenskom okviru sledeće ključne procene. Ovaj sastanak dolazi ubrzo nakon što su nekoliko klimatskih agencija potvrdile da je 2024. bila najtoplija godina ikada zabeležena.
U ponedeljak je šefica Programa UN-a za životnu sredinu Inger Andersen otvorila sastanak upozoravajući da „vreme nije na našoj strani“, pozivajući na „ambiciozne“ ishode ovih pregovora.
Predsednik IPCC-a Džim Ski nazvao je ovo „ključnom sesijom“ za isporuku sledećeg izveštaja o globalnoj klimatskoj nauci.
Šta je IPCC procena o klimatskim promenama?
Ove ključne izveštaje IPCC objavljuje od 1988. godine kako bi kreatore politika informisao o najnovijim naučnim saznanjima o klimi. Prvi izveštaj objavljen je 1990. godine, a danas se smatraju najautoritativnijim izvorom informacija o globalnim klimatskim promenama.
Kako je na otvaranju sastanka u ponedeljak rekla zamenica generalnog sekretara Svetske meteorološke organizacije Ko Baret, ovi izveštaji su „vodeći kompas za vlade dok se suočavaju sa kompleksnostima klimatskih promena“.
Izveštaj okuplja i sumira najnovije dokaze o klimatskim promenama od vodećih naučnika širom sveta, a njegovo sastavljanje traje više godina i uključuje stotine stručnjaka.
Ovo će biti sedma serija procena koje će objediniti globalna naučna saznanja o klimi u tri izveštaja: jedan o fizičkoj nauci o klimatskim promenama, jedan o njihovim uticajima i jedan o rešenjima za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Trenutno je planirano da se ovaj trodelni izveštaj objavi 2029. godine – ali to bi se moglo promeniti jer neke zemlje traže raniji datum objavljivanja.
Zašto se zemlje ne slažu oko vremena objave izveštaja?
Očekuje se da će rasprave u Hangdžouu biti napete, jer bi ovo mogla biti poslednja prilika da se postigne dogovor o vremenskom okviru. Neke zemlje insistiraju na ranijem objavljivanju sledećeg izveštaja.
Grupa od 20 ministara iz Koalicije za visoke ambicije pozvala je na zaštitu klimatske nauke, na koju se države oslanjaju pri donošenju ključnih odluka o klimatskoj politici. Među ministrima koji su potpisali ovu izjavu nalaze se predstavnici zemalja EU, ostrvskih država i onih koje su najugroženije klimatskim promenama.
„Dugujemo to svima koji već sada trpe posledice klimatske krize, kao i budućim generacijama, da donosimo odluke o budućnosti naše planete na osnovu najboljih dostupnih dokaza i znanja“, naveli su ministri u zajedničkoj izjavi.
Dodali su da je od ključne važnosti da najnoviji IPCC izveštaj bude spreman na vreme kako bi informisao sledeću UN Globalnu procenu napretka (Global Stocktake) 2028. godine – proces koji procenjuje koliko svet napreduje u ispunjavanju ciljeva Pariskog sporazuma.
Međutim, grupa zemalja koju čine Rusija, Saudijska Arabija, Kina, Južna Afrika i Indija – uz podršku Kenije – protivi se ubrzanom vremenskom okviru, tvrdeći da bi to bilo previše ishitreno. Takođe su istakli da bi to moglo ugroziti inkluzivnost izveštaja, otežavajući uključivanje naučnika iz Globalnog juga.
Da li je Tramp sprečio američku delegaciju da učestvuje?
Zvaničnici američkog Stejt departmenta i naučnici iz federalnih agencija navodno su povučeni iz IPCC pregovora po nalogu administracije Donalda Trampa.
Ovo dolazi nakon što je predsednik Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu o ponovnom povlačenju SAD iz Pariskog sporazuma odmah prvog dana svog drugog mandata.
Prema informacijama koje su objavili Rojters i Aksios, naredba o prekidu rada uticala je na osoblje američkog Programa za istraživanje globalnih promena i Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA) – ključnih organizacija koje obično učestvuju u IPCC pregovorima.
Glavna naučnica NASA-e, Kejt Kalvin – koja ima vodeću ulogu u novom ciklusu izveštaja – više neće prisustvovati kao rezultat ove odluke, prenosi CNN, pozivajući se na portparola svemirske agencije.
Navodi se da je ovo deo šireg Trampovog povlačenja iz multilateralne saradnje i napora za ublažavanje klimatskih promena.
Bela kuća se još uvek nije oglasila o tome da li će SAD formalno napustiti IPCC.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *