Presuda suda u Strazburu nam omogućava da tužimo državu zbog zagađenja

Presuda suda u Strazburu nam omogućava da tužimo državu zbog zagađenja
Ilustracija: Canva, Ekologika

Građani Srbije će moći da tuže državu zbog neuspeha da adekvatno reši problem zagađenja životne sredine.

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) doneo je početkom februara presudnu odluku, po prvi put utvrdivši da neuspeh u adekvatnom rešavanju problema zagađenja životne sredine predstavlja kršenje ljudskog prava na život.

Ova presuda uključuje i obavezu informisanja osoba koje žive na ugroženim područjima, kako bi mogli proceniti rizike po svoj život i zdravlje.

Odluka je doneta u predmetu koji su pokrenuli italijanski građani zbog opasnih isparenja i drugih oblika zagađenja prouzrokovanih ilegalnim odlaganjem i spaljivanjem otpada u regionu Kampanije, što je imalo razorne posledice po njihovo zdravlje. Sud je precizirao da je država prekršila ljudska prava time što nije adekvatno rešila ovaj problem, iako su ga uzrokovali privatni akteri.

Presuda će imati dalekosežne posledice na postojeće i buduće slučajeve širom Evrope, uključujući i Srbiju koja je potpisnica Evropske Konvencija – o ljudskim pravima i pod jurisdikcijom Evropskog suda za ljudska za prava.

“Presuda ESLJP u ovom predmetu predstavlja prvu presudu kojom se država (u ovom slučaju Italija) obavezuje da u tačno određenim rokovima preduzme propisane mere – uspostavljanje nezavisnog monitoring sistema, izrada sveobuhvatne strategije za rešavanje problema i i jedinstvenu informativnu platofrmu putem koje će građani biti kontinuirano obavešteni o svim bitnim informacijama u vezi sa zagađenjem i rešavanjem tog problema”, objašnjava za Ekologiku advokat Ivo Đukanović.

On dodaje da ovakva presuda prevazilazi do sad ustanovljenu praksu prema kojoj su oštećena lica mogla isključivo da potražuju naknadu materijalne i nematerijalne štete koju su pretrpeli.

“Postupci za naknadu štete su se, iako na papiru jednostavni, u praksi pokazali kao veoma neefikasni usled problema sa dokazivanjem odgovornosti za nastanak štete i viskih troškova odnosno dugog trajanja takvih postupaka. Ustanovljavanjem ovakve sudske prakse ESLJP osigurava da će sve države potpisnice Evropske konvencije za ljudska prava, među kojima je i Srbija, moći u budućnosti da budu obavezane da preduzmu mere za rešavanje problema zagađenja životne sredine kao osnovnog ljudskog prava, čime se konačno staje na put dugogodišnjem žmurenju država na takve probleme i prebacivanjem njihovog rešavanja na privatne vlasnike”, navodi Đukanović.

I iz organizacije ClientEarth, koja je dostavila podršku u jednom od nekoliko slučajeva koji su kasnije spojeni, a o kojima je Sud sada doneo odluku ističu da ova presuda dodatno jača sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava u oblasti zaštite životne sredine i imaće značajan uticaj na sve slučajeve ljudskih prava koji se razmatraju u sudovima širom Evrope i sveta.

U odvojenom sudskom postupku u Italiji, ClientEarth trenutno pruža podršku majci koja se bori za priznavanje prava njenog sina na čist vazduh, pozivajući se na član 2 Evropske konvencije o ljudskim pravima – isti član koji je Sud sada precizirao ovom presudom.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Slušaj Ekologika podcast
Ekologika podcast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap