Institut IMS iz Beograda saopštio je 2. decembra da u uzorcima građevinskog materijala sa lokacije nekadašnjeg hotela Jugoslavija nije utvrđeno prisustvo azbesta.
Kako navode iz Instituta, analizirano je 33 uzorka različitih materijala.
“Makroskopskim pregledom stereo mikroskopom pri uvećanjima 6,5x i 20x identifikovano je prisustvo vlaknastih struktura u sedam uzoraka, koji su potom dodatno analizirani mikroskopski. Rezultati ovih ispitivanja pokazali su da u uzorcima nema tragova azbestnih minerala”, stoji u objavi Instituta IMS.
Kako su za Radio Slobodna Evropa potvrdili iz Instituta, analize su obavljene na zahtev Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju Grada Beograda.
Rušenje kultnog hotela Jugoslavija započelo je 15. novembra, izazivajući zabrinutost među građanima da bi proces mogao osloboditi azbestne čestice u vazduhu, štetne po ljudsko zdravlje.
Tokom šezdesetih godina prošlog veka, kada je hotel građen, azbest je bio uobičajen građevinski materijal zbog svojih izolacionih svojstava.
Ipak, kompanija “Milenijum tim,” koja na mestu starog hotela gradi novi objekat, navela je da su radovi sprovedeni u skladu sa svim bezbednosnim standardima i da tvrdnje o prisustvu opasnih materijala nisu osnovane.
Hotel Jugoslavija prodat je u martu 2024. godine kompaniji “MV Investment,” u vlasništvu “Milenijum tima,” za nešto više od 27 miliona evra. Kompanija je najavila investiciju od preko 400 miliona evra u naredne četiri godine.
Izgrađen prema projektu zagrebačkog arhitekte Lavoslava Horvata, hotel je otvoren 1969. godine i bio simbol tadašnje SFRJ. Osim arhitektonske, za Beograđane je imao i značajnu emotivnu vrednost.
Tokom NATO bombardovanja 1999. godine, deo hotela je uništen, a nakon toga obnovljen samo delimično. Od tada je više puta menjao vlasnike, ali je zadržao ime nekadašnje države, dok se nalazi na atraktivnoj lokaciji uz Dunav.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *